131. Velká pardubická:

Sedím na tribuně, nasávám atmosféru a zároveň si promítám obsazení hlavních rolí pro 131. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Kdo vyhraje slavný dostih? Vrchol víkendu začne až v 15.45 hodin. My jsme tu už od časných ranních hodin a tak máme čas se projít areálem, zafandit závodům před právě tíženým závodem 131. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou.

S kamarádkou si užíváme atmosféru jednoho z nejtěžších a nejtradičnějších dostihů v Evropě, ranní chladnější počasí se vytrácí a my hltajíc slavné závodníky, nádherné koně usedáme na tribunu a start je tu za pár minut!

Na startovní listině nechybí talentovaní zástupci nastupující generace, dlouholetí členové nejužší krosové špičky i trojice vítězů předchozích ročníků Velké pardubické. Je to má úplně první Velká pardubická, jako Rally jezdec jsem neustále mimo ČR na závodech a tak na mnohé akce opravdu nezbývá mnoho času. Letos stavíme Dakarský speciál do kategorie Classic, projekt se jmenuje trefně – Z kopřiv na Dakar. A tak mezi sázením na koně, fanděním a nasáváním atmosféry, sem tam uteču k telefonu a řeším kde třeba koupit kardany, poloosy a jiné věci, bez kterých na Dakar neodjedeme.

Vrátím li se k závodu, můj favorit byl 14. No time to Lose. Kamarádka vsadila na Faltejska ( 15. Mahe King). Nervy k prasknutí, závod bral grády hned od prvních metrů a nás s kamarádkou doslova vtáhl do dění. Atmosféra závodů se umocňovala čím víc se koně blížili do cílové rovinky. Kde bylo jasné, že ani jeden z našich favoritů na první místo nedosáhne. Ale strhující finiš desetiletého ryzáka, byl tak emotivní, že nám to vlastně ani nevadilo.

Má první Velká pardubická ve mě zanechala ten nejkrásnější dojem – jen je Škoda že se pomalu vytrácí elegance dam a pánů. Vždyť šaty, klobouky a obleky k tak slavnostnímu závodu stále patří.

 

Fotografie – Petr Šedivý