OLD’S COOL MATKA A DCERA

 

tisková zpráva – Praha – 27. května 2019

Hluboké, intenzivní, radostné, ale často i komplikované. Vztahy mezi matkami a dcerami mají tisíce podob. Osm z nich zachycuje výstava MATKA A DCERA, kterou připravila organizace Elpida ve spolupráci s fotografkou Bet Orten a stylistkou Veronikou Ruppert. K vidění bude od 14. června do 13. srpna 2019 na Náplavce na Rašínově nábřeží v Praze. Na vernisáži, která se koná ve čtvrtek 13. června od 18 hodin, pokřtí Elpida magazín, který rekapituluje pět let OLD’s COOL výstav, a vystoupí na ní oblíbené zpěvačky ze sboru Elpida.

Do projektu se zapojilo 18 žen z různých oborů a věkových kategorií. Do křehkého vztahu matka–dcera nechávají návštěvníky výstavy nahlédnout například herečky Eva Holubová, Lenka KrobotováJenovéfa Boková, zpěvačka Monika Načeva, písničkářka Katarzia, make-up umělkyně Margita Skřenková, první Češka, která dokončila Rallye Dakar Olga Roučková, ale třeba i seniorka Emílie Cicvárková, bývalá jemná mechanička kancelářských strojů, která je zpěvačkou sboru Elpida.

„Ve fotografiích jsem chtěla akcentovat podobnost i jinakost vzájemných vztahů. Snažila jsem se nalézt klíč a vymyslet každý záběr jako inscenovaný obraz, výjev vztahu, generační diskurz… Ač byly jednotlivé fotografie předem promyšlené, teprve až samotný moment, kdy se aktérky postavily před fotoaparát, vztah jasně ilustroval. Jejich náklonnost, podobnost, nebo naopak odtažitost. Nemožnost chytit svou mámu za ruku. Hrát stále malou holku, co se na svojí mámu pořád tak trochu zlobí. Jindy naopak touha být tou krásnější, nebo opečovávanou. Fotografování matek a dcer mi ukázalo, jak mnohovrstevnaté vztahy mezi sebou ženy mají,”přibližuje fotografka Bet Orten.

 

Video: