TZ ASC Dukla Praha o Dakaru:

 

Bojovnice Ollie Roučková to dokázala. Členka Dukly se stala hrdinkou Rallye Dakar:

Pro někoho možná překvapení, ale Olga „Ollie“ Roučková na Rallye Dakar potvrdila, jaká je bojovnice. Jezdkyně na čtyřkolovém motocyklu dorazila v pořádku do sobotního cíle jubilejního 40. ročníku nejnáročnějšího motoristického maratonu v argentinské Córdobě. Kromě soupeřů se musela prát i s neskonale náročným terénem, rozmary počasí a nepřízní osudu. I tak svůj stroj Yamaha dovezla na 26. místě v kategorii quad a na třetí příčce podkategorie Woman bike.

Fyzicky byla členka Dukly Praha výborně připravená, nezradila ji ani technika. Možná se o úspěch zasloužil i talisman. Po ruce měla totiž vždycky žirafu v dukláckém dresu…😊 Někomu může připadat ztráta 47 a půl hodiny na vítěze příliš velká, ale když se vezme v úvahu trasa 9000 km vedoucí přes ohromné duny v peruánské poušti Atacama, vysokohorské terény v bolívijských Andách a tvrdý mix písků a kamení v Argentině, je potřeba před první českou účastnicí kategorie čtyřkolek na Rallye Dakar smeknout.

„Ale není potřeba nic smekat. Je to jenom o tréninku,“ říkala po příjezdu do cíle poslední čtrnácté etapy členka týmu Moto Racing Group. „Mám odzávoděno. Teď už pojedu jenom domů. Jsem šťastná a unavená, směju se tady hodně. Měla jsem radost z každé etapy a ze všech kamarádů, co jsem tady poznala.“

S přibývajícími etapami se na ní i přes úsměvy únava nabalovala. Dakarská výzva byla pro rodačku z Děčína značně náročná. Sáhla si na dno, ale dokázala, že je schopná Rallye Dakar pokořit. „Byl to masakr… Všechno si uvědomím až zpětně, třeba za týden. Nejela jsem do Jižní Ameriky pro výsledky. Přijela jsem se učit a Dakar zažít,“ uvedla na pohled drobná, ale silná žena.

V závěru se už snažila neriskovat, aby se dostala do vysněného cíle. „Do poslední etapy jsem nastupovala strašně nervózní. Jela jsem obezřetně, pomalu a snažila se být v klidu. Asi na devadesátém kilometru jsem potkala jednoho kamaráda zapíchnutého do křoví. Tak jsem u něj zastavila a tahali jsme ho ven jako nějakou rybu. O to víc jsem pak jela ještě opatrněji. Bála jsem se, abych čtyřkolku někde nerozbila,“ přiznala třiatřicetiletá Ollie.

„Jen se trochu stydím, že jsem nejela úplně naplno. Závodila jsem, to jo, ale s určitou rezervou. Sbírala jsem zkušenosti, které by mi měly pomoci na příště. Ale to je ještě moc daleko. Nejdřív s týmem oslavíme tenhle Dakar a uvidíme, co bude dál. Všechno je ve hvězdách,“ povídala.

A jaký měla nejhorší zážitek? „Když mě málem přejel kamion. V tu chvíli jsem si pomyslela, že je Dakar v háji. Naštěstí to neskončilo katastrofou, ale musela jsem pak v hrozném vedru opravovat,“ vzpomněla na nepříjemný zážitek ze 3. etapy, kdy za dunou vyprošťovala zapadlou čtyřkolku, a i když soupeře na svou polohu signálem upozornila, zpoza duny se znenadání vynořil obrovský červený kamion a bylo štěstím, že nedošlo k větším škodám než ke zdeformovaní kola.

Štěstí se naopak ve stejné etapě odvrátilo od dalšího člena Dukly Ondřeje Klymčiwa. Elitní český motocyklista měl vážnou nehodu a zatím je v péči lékařů v Limě. Má za sebou operaci zlomených obratlů i menší chirurgický zákrok, při němž mu byl do plic zaveden drén. Podle zpráv od jeho manželky Terezy se Ondřejův zdravotní stav rychle zlepšuje.

 

  • zdroj – ASC Dukla Praha
  • foto – Martin Zemánek