Mechanic Academy – jak to začalo:

Stavba či úprava sériového vozu je myšlenka stará jako motorismus sám, takže není divu, že se jí chytají i mladí lidé. Mezi nimi jsou také studenti Střední odborné školy v Novém Bydžově. V roce 2022 odstartoval projekt Mechanic Academy ve spolupráci se SŠTŘ v Novém Bydžově, jehož prostřednictvím tým vychovává mladé nadějné mechaniky. Pod vedením odborných učitelů se v dílnách školy postupně zrodila dakarská Toyota Land Cruiser 90. Vůz se již Dakarské rally zúčastnil, a po vyhodnocení dat mladé a šikovné ruce zapracovaly zejména na podvozkové části, ale také na motorové.

Tisková zpráva 2023/24:

„Vítejte v Mechanic Academy, inovativním projektu zaměřeném na vzdělávání a přípravu mladých mechaniků a na jejich budoucí kariéru. A co je ještě vzrušující, tito talentovaní mladí lidé mají jedinečnou příležitost spojit se s týmem CZECH SAMURAJS a vydat se na neuvěřitelnou cestu na Dakar již podruhé. Mechanic Academy je založena na myšlence, že nejlepší způsob, jak se naučit a zdokonalit se v oboru, je získat praktické zkušenosti a pracovat s profesionály. Během svého pobytu v Mechanic Academy jsou mladí mechanici pod dohledem zkušených techniků a inženýrů, kteří jim předávají své znalosti a dovednosti. Učí se o údržbě a opravách vozidel, přípravě na závody a také o specifických požadavcích, které Rally Dakar přináší. Tito mladí mechanici mají také možnost cestovat s týmem CZECH SAMURAJS na Dakar. Budou součástí týmu, který se připravuje na největší výzvu v rallye světě. Budou mít příležitost sledovat tým v akci, pomáhat s údržbou soutěžních speciálů a být součástí vzrušující atmosféry Dakaru. Pilotního ročník se zúčastnil Filip Majora. Pro nadcházející ročník s naším týmem pojede Jan Pavlík,“přibližuje smělé, ale reálné plány Ondřej Martinec

Mechanik novic Jan Pavlík s úsměvem dodává:“Tato zkušenost bude pro mě neocenitelná. Budu mít možnost vidět, jak se profesionálové připravují na závody, jak pracují v týmu a jak se vyrovnávají s náročnými a neočekávanými situacemi, které Dakar bezesporu přináší. Budu mít příležitost rozvíjet své dovednosti a získat cenné poznatky, které mi pomohou v mé budoucí kariéře.“

 

Tisková zpráva 2022/23:

„Automobilní vzdělávání na naší škole, má dlouholetou tradici. Vyučujeme tříleté učební obory, obory s výučním listem: automechanik, autoelektrikář, řidič nákladní a osobní dopravy. Potom máme čtyřletý obor s maturitní zkouškou, který se nazývá technik silniční dopravy. Filip Bajora je absolventem právě tohoto oboru, v rámci studia si udělal výuční list na automechanika. V současné době se na naší škole vzdělává nadále, a věřím tomu, že všechno zdárně zvládne a stane se z něj autoeleketrikář. V rámci našeho vzdělávání se nezabýváme pouze běžným autoservisem, tedy toho, co by měl automechanik umět. Ale snažíme se se studium žákům zpestřit, účastníme se různých projektů jako je „Tatra do Škol“, a nyní i „Mechanic Akademy, přiblížil přítomným Aleš Novák, zástupce ředitele.

Ředitel Mgr. Vladimír Blažej dodal: Královéhradecký kraj se tohoto projektu chopil, a dá se říct, že se podílí ze 70 % na zafinancování tohoto projektu, za což bych chtěl poděkovat náměstkovi hejtmana Královéhradeckého kraje Arnošta Štěpánka.“

„Pro nás je absolutně zásadní, že se studenti mohou zúčastnit tak velkého závodu. To, co tato škola pro žáky podniká, je neuvěřitelné. A patří jim za to velké poděkování,“ pochválil kvalitní práci  náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Mgr. Arnošt Štěpánek.

Filip Bajora, vybraný student, který pojede na Dakar jako mechanik, k projektu dodal:  „Pro mě je to splněný sen. Před dvěma lety jsem se na Dakar koukal na televizi, a nyní jsem dostal tu možnost být součástí tohoto velkého závodu a závodního týmu. Chvěje se mi hlas, nedokážu zatím mluvit.“